Notatnik to luźniejsze uwagi natury ogólniejszej, które nie mogły zostać umieszczone z oczywistych względów w pozostałych sekcjach. To także linki do filmów, tytuły interesujących książek, artykułów, mniej znane anegdoty i treści edukacyjne: pop-learning.

26.X.2017, czwartek

Trzy tygodnie temu opublikowałem na stronie pierwszy artykuł. Jeden z moich warszawskich czytelników – p. Jacek – przesłał mi opinię zaprzyjaźnionego naukowca:

Cześć Jacku, obejrzałem filmik. Fajnie zrobiony. Od strony merytorycznej ciężko jest mi się wypowiedzieć, bo nie zawiera dowodu zaproponowanej hipotezy. Samo sprawdzenie dla bardzo wielu przypadków, to jeszcze nie dowód. Jeżeli są w stanie to udowodnić, to będzie to osiągnięcie. Podstawowe twierdzenie o liczbach pierwszych pozwala oszacować, ile jest liczb pierwszych w przedziale (n, 2n). Na pewno co najmniej 2 dla n>6. Natomiast o ile mi wiadomo, to do tej pory nie udowodniono, że istnieje liczba pierwsza międzyn2a (n+1)2dla każdego n>0,więc gdyby hipoteza p. Cywińskiego była prawdziwa, to stanowiłoby to byłoby coś. Oczywiście nie traktowałbym tego jako przełomu w teorii liczb pierwszych, ale na pewno wynik byłby zauważony w świecie.

Dlaczego przytoczyłem tą opinię?

Przede wszystkim z uwagi na perspektywę: „wiele hałasu o nic” czy też coś istotnego? Nikt przecież nie będzie zajmował się błahostkami. Żyjemy w czasach zalewu morzem informacji: wszyscy są przekonani o tym, że dzięki internetowi znajdują się w centrum wydarzeń, trzymają rękę na pulsie, etc. To oczywiście wierutna bzdura. Znajomego p. Jacka poproszę o uwagę: za kilka dni nowy artykuł i filmik, z prezentacją pierwszych, elementarnych, ale jednak autorskich lematów, prowadzących do dowodu.

Dość dobrą perspektywę daje również wikipedia: nierozwiązane problemy w matematyce:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nierozwi%C4%85zane_problemy_w_matematyce

Więc może jednak „Nothing else matters”? 

7.XI.2017, wtorek

Wczoraj opublikowaliśmy Artykuł II i nowy film na YouTube. Ponieważ w Notatniku przewidzieliśmy miejsce na treści edukacyjne stąd przed lekturą, chciałbym wszystkim tym, którzy obawiają się o własną wiedzę matematyczną, polecić kilka filmów, które pozwolą na pełniejsze zrozumienie problemu.

W tym miejscu: można zapoznać się z interesującą prezentacją pana Mirosława Zelenta.

Kolejne dwie pozycje to filmy popularno-naukowe:

1.Film stacji Planete + pt.: „Hipoteza Riemanna Zagadka Wszech Czasów Dokument z Lektorem PL”

2.Film BBC, pt.: „Muzyka liczb pierwszych”, w którym profesor Oxford University –Marcus de Sautoy interesująco stara się w zrozumiały sposób zaprezentować wyniki zmagań matematyków z zagadką liczb pierwszych.

Po takim przygotowaniu, w następnej notce chciałbym skomentować Artykuł II. Ponieważ omawia problem z zupełnie odmiennej perspektywy badawczej, która dla matematyków musi być szokująca, wybrałem cover, który dobrze koresponduje z treścią artykułu.

Niezmiernie rzadko inne wykonania dorównują oryginałowi. Czasem jednak warto spojrzeć z innej perspektywy i porównać z oryginałem 🙂

Cover

Oryginał